Nahajate se tukaj

Dimniški požari

V kurilni sezoni smo priča številnim dimniškim požarom. Do požara v dimovodni napravi pride zaradi vžiga še gorljivih produktov v dimniku. Vzrok je navadno slabo vzdrževanja dimnika, dotrajanost dimnika ali celo slaba gradnja dimnika. Vpliva pa tudi kvaliteta kuriva. Predvsem gre tu za trda goriva (drva, premog, sekanci). Požari v dimovodnih napravah so pogostejši v starejših zgradbah in v klasičnih samo z opeko zidanih dimnikih.

Miselnost, da lahko dimnik zgori brez nadzora gasilcev in dimnikarjevega pregleda je zelo zgrešena in nevarna. Gašenje dimnika z vodo je zelo nevarno. Vedite, da pri zlitju samo 1 litra vode v dimnik nastane 1700 litrov pare. Dimovodna naprava ne zdrži tega pritiska in pride do porušitve dimnika. Pri gorenju dimnika lahko nastane tudi 1000 in več stopinj Celzija temperature. Zato ponovimo »Dimnika NIKOLI ne gasimo z vodo«.

Da je prišlo do požara v dimniku nas opozarja; močan črn dim iz dimnika ali celo leteče iskre, prasketanje v dimniku, vroče rozete, slabše izgorevanje v peči ali štedilniku itd.., smrad po stanovanju, vroče stene dimnika.

Izbrali smo nekaj napotkov za občane, ki se znajdejo v situaciji, ko je potrebno trezno ukrepati.

Kako postopati?

Nemudoma pokličite na 112 (center za obveščanje) in sporočite potrebne podatke za takojšnje aktiviranje pristojne  gasilske enote, dimnikarjev itd.

Kdo kliče?                                                                                                                 

                      Kje gori?                                                                      

                                         Kaj gori? 

                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Do prihoda gasilcev odstranite vse gorljive materiale od dimnika, obvestite vse stanovalce in jih opozorite na morebitne posledice požara v dimniku. Gorenje v dimniku namreč navadno poteka delno nepopolno in nevarnost nastanka strupenega ogljikovega monoksida je velika.

Ne odpirajte dimniških vratc na podstrešju ali čistilnih vratc v kleti ali pritličju.

Postavite stanovalce pri vseh odprtinah dimnika in preglejte celoten potek dimnika. Vedite, da imajo starejši dimnike tudi kakšne skrite kotičke in da ne potekajo vedno točno vertikalno. V kolikor ni dovolj stanovalcev skušajte priklicati najbližjega soseda.

Eden od stanovalcev naj pričaka gasilce na vhodu ali ob dovozu.

Gašenje z gasilnim prahom ABC je tudi možno, vendar predlagamo, da se za to opcijo odločite le kadar zunaj močno piha veter in raznaša iskre na sosednje objekte ali v naravo kjer bi lahko prišlo do vžiga. Z gasilnim aparatom pa pogasite začetni požar, ki lahko nastane ob dimniku.

Med požarom v dimniku ne kurite v pečeh.

Poskrbite, da bo po požaru dimnikar pregledal dimovodno napravo v celoti. Možnosti, da je požar pustil posledice na tuljavah ali stenah dimnika so velike.

 

 

Občani!

Poskrbite za redno vzdrževanje dimnikov. Reklo, da ko vidimo dimnikarja se primemo za gumb, ker to prinaša srečo, še kako drži. Dimniški požar lahko uniči celotno premoženje.

Gasilci

Koledar

četrtek
28
Po To Sr Če Pe So Ne
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30